Categories
Türkçe Zen Zen Alışkanlıkları

Leo Babauta – 2006 harika bir yıldı!

Bu yazıda 2006 yılı değerlendirmemi paylaşıyorum ve bir sonraki yazıda 2007 yılı hedeflerime yer vereceğim.

2006 Yılı Değerlendirmesi

Geçen yıl benim için harika bir yıldı! Hayatımda hedeflediğim iki şeyi başardım; biri bebek sahibi olmak, diğeri de birçok açıdan hayatımda değişiklik yapmak. Yaptığım değişiklikleri şu şekilde özetleyebilirim:

Maraton: 2006 yılının başlarından itibaren her iki haftada bir, Guam’daki yerel gazetede ilk maratonumu koşmaya doğru yaşadıklarımı anlatan köşe yazıları kaleme aldım. Aralık 2005’in başlarında koşmaya başladım ve ilk 5 km’lik koşumu o ayın sonlarına doğru gerçekleştirdim; bu benim için büyük bir hedefti. Maraton eğitimimde inişli çıkışlı bir yıl geçirdim fakat özetlemek gerekirse Aralık 2006’nın başlarında ilk maratonumu tamamladım! Koşmak şimdi hayatımın bir parçası ve koşmayı çok seviyorum.

Roman: Her zaman bir roman yazmak istemişimdir. Kasım 2006’da Kasım ayının sonuna kadar 50.000 kelime yazma hedefi ile NaNoWriMo’ya kayıt oldum. Ve de hedefime ulaştım! Kitap muhtemelen asla yayımlanmayacak fakat oldukça zorlayıcı bir tecrübeydi ve güzel bir başarıydı.

Noelle Cayce: 23 Mart 2006’da hayatımın neşesi doğdu… en küçük kızımız. Bu altıncı. Bizim için inanılmaz güzel bir lütuf ve tam bir yumurcak.

Veganlık: Eylül 2006’da vejetaryen oldum ve en nihayetinde vegan olmayı hedefliyordum. O zamandan beri ete (veya herhangi bir hayvan karkasına) hiç dokunmadım ve süt ve yumurta tüketimini büyük ölçüde düşürdüm… temel olarak artık süt veya yumurta tüketmiyorum ancak bazı yiyeceklerde içerik maddesi olarak bu ürünleri tüketmiş oluyorum. Hayvansal ürün tüketimimi, 2007 sonuna doğru tamamen kesmiş olmayı planlıyorum. Bu diyetim için büyük bir dönüşüm ve hiç de pişman değilim. Hatta yaptığım en iyi şeylerden biri.

GTD: David Allen’ın Get Things Done adlı kitabını 2006’nın sonuna kadar okumamış olmama rağmen web üzerinden bazı temel kavramları ve prosedürleri anladım ve yazdan önce GTD’yi uygulamaya başladım. Yıl sonunda her zamankinden çok daha fazla düzenliydim. Herkese önerebileceğim inanılmaz bir sistem. GTD alışkanlıklarını benimsemek biraz zaman alabilir – şimdiye kadar bir çoğunu yaptım ama hala geliştireceğim noktalar var. Masam temiz, dosyalarım düzenli, e-posta kutum boş ve her şeyin nerede olduğunu biliyorum. Bu mükemmel!

Erken kalkma: 2006 yılında koşuya başladığımda erken de kalkmaya başladım. Git gide daha da erken uyanıyordum ve şimdi düzenli olarak saat 04.30’da uyanıyorum (geç yattıysam bazen 05.00’de uyanıyorum). Güne harika bir başlangıç yapmamı sağlıyor ve sabahları genellikle ortam sessiz ve güzel oluyor. Bunu çok seviyorum! Önümüzdeki birkaç hafta boyunca sabah 6’dan önce en az 1-2 önemli işi bitirmeyi deneyeceğim… bunun yerine ertelediğim 2 şeyi ele alma seçeneğim de olacak. Günlerimi daha verimli hale getireceğini düşünüyorum.

Finans: Borcumu ödemede büyük bir ilerleme kaydettim (2007 içinse daha da büyük planlarım var) ve kafamı rahatlatan bir acil durum fonu başlattım. Halen istikrarlı bir finansal temel oturtmaya çalışıyorum ancak bir yıl öncesine kıyasla oldukça hafiflediğimi söyleyebilirim. Ve tünelin sonundaki ışığı görebiliyorum.

Bir yıl bırakma: 18 Kasım 2005’te sigarayı bıraktım. Bu hayatımdaki dönüşümün başlangıcıydı ve bana güven verdi. Daha da fazlasını başarmanın yolunu açtı. 18 Kasım 2006’da sigarayı bırakmamın birinci yılın kutladım ve hiç bu kadar mutlu olmamıştım.

Çeşitli: 2006’da başıma gelen birçok harika şey ve bunlarla beraber küçük başarısızlıklar da oldu ama genel olarak bu yıl BÜYÜK BİR YILDI !!!!!! 2007’nin de bu kadar iyi olacağını umuyorum.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz: 2007, geçirdiğim en harika yıl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *