Categories
Minimalism

90/90 Minimalizm Kuralı

Bu yazı bir çeviridir. Yazan: Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus

Kurallar keyfi, kısıtlayıcı veya sıkıcı olabilir fakat hayatımızda bir şeyleri değiştirmek istediğimizde genellikle faydalıdırlar.

Hayatımızı ne zaman sadeleştirmek istesek buna başlamadan önce belli bir noktada takılıp kalırız çünkü eşyalarımıza baktığımızda hangisini gerçekten kullandığımızı ve hangisini “belki ileride lazım olur, her ihtimale karşı dursun” düşüncesiyle tuttuğumuzu belirlemek zordur. Bu da doğru yönde hareket ettirecek bazı kurallar olmadan eşyalarımızla vedalaşmayı imkânsız kılar.

Bizim için işe yarayan kurallardan biri şu: Eşyalarınıza şöyle bir göz atın. Birini seçin. Herhangi birini. Bu eşyayı son 90 gün içinde kullandınız mı? Kullanmadıysanız önümüzdeki 90 gün içinde kullanır mısınız? İki sorunun cevabı da hayırsa bu eşya ile vedalaşabilirsiniz.

Belki sizin için uygun süre 90 gün değil de 120 gündür. Belki 6 aydır. Süreyi siz belirleyin ama bu süre ne olursa olsun kendinize karşı dürüst olun. Sahip olduğunuz eşyalar, bir amaca hizmet etmiyorsa veya size keyif vermiyorsa muhtemelen daha anlamlı bir hayat yaşamanıza engel oluyordur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *