ABOUT ME – HAKKIMDA

Welcome to my website!

This website, in the vast world of internet, is a little place of mine in which I freely share my ideas on various topics that I find interesting and worth sharing. At the moment, topics are not focused; they range from photography to free sources of internet. However, it is a reflection of my own background, so it makes sense in itself. I’ve studied philosophy at Boğaziçi University and did my master in Sociology. Meanwhile, I followed my interest in media arts and worked as a freelancer in media production including directing and taking photos for various occasions. I am mostly active on Instagram so you can catch up with me there. I walk around the streets of Istanbul, visit museums, take photos and share them.

There are lots to write on this website; important notes on the books I read, the historical background of the places I visit, inspirational works of artists, truly great sources on the internet that you can utilize from etc. I hope to create time for all of it. Meanwhile, feel free to share your thoughts, criticisms or suggestions under the articles I post..

Instagram Feed
ETSY SHOP: A-TOLY
CONTACT-İLETİŞİM

tugbakibar@icloud.com

November 23, 2017

Felsefe Mezunları Ne İş Yapar?

Felsefe Mezunları Ne İş Yapar?

Zihnimizde canlandırdığımız haliyle filozof olmak en hoş kariyer seçeneklerinden biri olsa gerek; büyük düşünürleri okumak, derin düşüncelere dalmak, kitaplarla çevrili güzel bir ofiste geçireceğiniz günler, hoş bir masa lambası, sıcak bir fincan kahve, ve belki de yanı başınızda hırlayan bir kedi. Fikirlerinizden çığır açacak bir devrim neşv-ü nema bulabilir, gelecek kuşaklara ilham kapılarını açabilirsiniz.

Akademide felsefeyle uğraşmak ise bu idealize edilmiş tablodan biraz daha farklı; muhtemelen ailenizden ve arkadaşlarınızdan uzakta bir kampüstesiniz, baş ağrıtan bölüm politikaları ile uğraşırken makale yayınlayabilmek için de devamlı çalışıyorsunuz. Peki felsefe mezunuysanız ve akademide ilerlemek size göre değilse hangi sektöre yönelirdiniz?

Helen De Cruz’un 7 felsefe profesörü ile yaptığı röportaj serisi bu konuda fikir edinmenizi sağlıyor. Akademiyi bırakan bu 7 profesörün şu anki meslekleri ise şöyle; yazılım mühendisi, televizyon komedi yazarı, danışman, ağ güvenliği mühendisi, istatistiksel araştırmacı ve arama motoru yazılımcısı.

Şu anda hiç birine uzaktan baktığımızda geleneksel anlamda filozof demeyiz. Ama bazı durumlarda bu filozoflar yeni işlerini felsefe çalışmalarını ilerletmek için bile kullanabiliyorlar. Mesela senaryo yazarı Eric Kaplan, senaryo yazarken de hayat, zihin, duygu ve teoriler arasındaki gelgitleri keşfettiğini belirtiyor. Kendi danışmanlık şirketini yöneten Claartje van Sijl, müşterilerine verdiği tavsiyelerde felsefenin önemli bir rolü olduğunu belirtiyor.

Akademiden sektöre geçiş yapmak aslında hiç de kolay değil. Ama felsefecilerin edindiği eleştirel düşünme, hızlı öğrenme ve yazı yazma becerileri bu geçişte kolaylık sağlıyor. Yazılım mühendisi Zachary Ernst, profesyonel bir felsefecinin hızlı ve etkili öğrenme kabiliyetinin yüksek olduğunu vurguluyor. Problemler karşısında farklı fikirler geliştirme, eleştirel bakabilme, doğru soruları yöneltme ve topluluk karşısında rahat konuşma yeteneği iş ortamında da oldukça aranan özelliklerden.

 

 

Articles # , , , , , , , ,
Share: / / /

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stay In Touch