Categories
{:en}Web-Tech{:} Haber Türkçe

Heklenen Sony E-postaları

ben-affleck
Image: Susan Walsh/Associated Press

Heklenen Sony e-postalarında Ben Affleck’in Amerikan PBS kanalından köle sahibi ataları olduğunun gizlenmesini rica ettiği yer alıyor

Wikileaks’in yayımladığı Sony e-postaları arasında Oscarlı oyuncu Ben Affleck ile PBS arasında geçen yazışma dikkat çekici. Ben Affleck, PBS’te yayımlanan ve ünlülerin soyağaçlarının incelendiği “Finding Your Roots” adlı programın yapımcılarından açıkça atalarının köle sahibi olduğunu yayımlamamalarını istiyor.

E-posta yazışmaları Sony üst yöneticisi Michael Lynton ile Finding Your Roots programını sunan Harvard profesörü Henry Louis Gates arasında geçiyor. Gates, Lynton’a “Daha önce bulduğumuz şeyleri düzeltmek ya da sansürlemek isteyen kimseyle karşılaşmadık. Ne yapmalıyız?” diye soruyor.

Gates sonraki e-postada “Böyle bir sansürleme PBS kurallarını çiğnemek olur, Batman için bile.” diye cevap veriyor. Sonraki yazışmalarda Lynton, Gates’e o kısmı çıkarmayı öneriyor; “Önemli soru ise o kısmın dokümanın içinde olduğunu ve çıkartıldığını kimin biliyor olduğu. Eğer kimse bilmiyorsa çıkartabilirim ama böyle bir hassasiyetten dolayı çıkartıldığı öğrenilirse o zaman durum daha karmaşık bir hal alır.”

Yazışmalar sonucunda Ben Affleck’in atalarının köle sahibi olduğuna dair bir bilgi programda yer almadı. Yazışmalar sızdıktan sonra ise Gates oyuncunun soyunun daha ilginç yönlerine odaklandıklarını belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *