Categories
Türkçe Zen Zen Alışkanlıkları

Harekete Geçme Kasınızı Geliştirin

Aylardır hareketsiz kalan ve harekete geçip bir şeyler yapabilmek için can atan bazı müşterilerim var. Bu müşterilerimin daha sıklıkla eyleme geçebilmeleri ve kendilerini bu konuda eğitebilmeleri için bir yapı oluşturdum. Bu aslında öğrenebileceğiniz bir şeydir ve yeterince istekliyseniz bunu siz de başarabilirsiniz. Bu yazıda harekete geçme kasınızı nasıl geliştirebileceğinizden bahsedeceğim.

Harekete geçmek için motivasyonumuzun olmadığını hissettiğimizde ve yapmamız gereken işi bir yük gibi gördüğümüzde… bunun nedeni, yaşamımızdaki bazı olasılıklara bağlı olmamamızdır.

Hayatta ortaya koymak istediğiniz şey nedir? Hayatınızda veya başkalarının hayatlarında neyi değiştirmek istiyorsunuz? Bu soruların cevapları ve gerçekleşme ihtimali konusunda daha net olursanız ve bu ihtimale kendinizi bağlı hissederseniz yapılacak işler için kendinizi çok daha enerjik ve heyecanlı hissedeceksiniz.

Örneğin:

  • Yeni işimle beni ve ailemi maddi olarak destekleyecek bir gelir oluştur.
  • İnsanların yetersizlik duygularını yenmelerine yardımcı ol.
  • Ekibimin daha enerjik hissetmesine yardımcı ol.
  • Ailemin güvende ve mutlu olmasına yardım et.
  • Belirsizlik eğitimi ile 100 milyon insanın hayatını değiştirmesine yardımcı ol (benim misyonum).

Pek çok başka ihtimal var ancak önemli olan, bir işi üstlenmeden önce kendinizle bağlantı kurmak ve bu işi yapmayacakmış gibi hissettiğinizde de kendinizle yeniden bağlantı kurmaktır. Ardından zor ya da korkutucu gelse bile bu ihtimali gerçeğe dönüştürmede kararlı olun.

Seçtiğiniz ihtimale ile bağlantı kurduğunuzda ve bu ihtimali gerçeğe dönüştürme konusunda kararlı olduğunuzda bir yapıya sahip olmak önemlidir. Örneğin:

  • İşlerinizin bloklar haline getirildiği bir program
  • Bir grup insana karşı hesap verebilirlik.
  • Her gün saat 10’da bir saat boyunca yazdığınız bir oturum.
  • Sorumluluk iş ortağıyla her gün saat 8’de bir video görüşmesi, burada birlikte 2 saat odaklanmış çalışma

Hangi yapı harekete geçmenize yardımcı olur? Kendiniz için bir yapı oluşturun ve kendinizi bu konuda eğitin.

İhtimale bağlanabilir ve kararlı olabilirsiniz, bir yapı oluşturabilirsiniz… ama sonra eyleme geçmeniz gerekir. En önemli şey aslında budur. Bu yüzden bir hafta boyunca kendinizi eğitin ve her gün hareket halinde olun. Bir şeyler yapıyor olun. İşlerinizi halledin. Zor işleri, küçük parçalar halinde üstlenin. Yarattığınız anlamı ve ihtimali hissederken listenizdeki maddelerin üzerini tek tek çizin. Tekrar ve tekrar aksiyon halinde olun ve aksiyon kasınızı geliştirin.

Bir hafta sonra durumunuzu gözden geçirin: Hafta nasıl geçti? Ne öğrendiniz? Değiştirilmesi gereken bir şeyler var mı? Kendinizi eğitmeye nasıl devam edebilirsiniz? Şu soruyu aklınızda tutun: Bugün ne yapmaya kararlı ve isteklisiniz?

Bu yazı Leo Babauta’nın “A Guide to Being in Action” adlı yazısının çevirisidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *