Categories
Türkçe Zen Zen Alışkanlıkları

Leo Babauta – 2007, geçirdiğim en harika yıl!

Bu yazı çeviridir. Yazan: LEO BABAUTA

2007’ye girdik ve bu yazıyı paylaşmakta biraz geciktim. Lütfen beni affedin. 2007 yılı için temel hedeflerimi, aslında Aralık ayında belirledim ve şimdiden bu hedefleri gerçekleştirmek için çalışmalara başladım.

Bu yıl, zorlu ama ulaşılabilir ve de tamamlandıktan sonra bana kendimi iyi hissettirecek hedefler koymaya karar verdim. Oldukça iyi hedeflerim var ve sanırım bu hedefleri başarabileceğim.

Hedeflerime nasıl ulaşacağım

Hedeflerinizi bir kağıda yazmakta sorun yok fakat bu hedeflere odaklanmak, motivasyonunuzu korumak ve tüm yıl boyunca bu yolda ilerleyebilmek için bir şeyler yapmak zorundasınız. Ben bunu nasıl başaracağım? Eşimle yapacağım haftalık hedef toplantıları ile.

Eşim ve ben bu yıl “hedef arkadaşları” olmaya karar verdik ve bu amaçla hedeflerimizi belirlemek ve yaptıklarımızı gözden geçirmek için haftada bir kez görüşüyoruz. Örneğin, Ocak ayının başında yıllık hedeflerimizi ele aldık ve her hedef için Ocak ayında ne yapacağımıza karar verdik. Bir ay içinde kolayca başarılabilecek şeyler belirlemeye çalıştık. Daha sonra Ocak ayında her hafta aylık hedeflere ulaşmamıza yardımcı olacak haftalık hedefler koyduk. Her gün haftalık hedeflerimize bakıyoruz ve o gün neler yapabileceğimizi görüyoruz.

Tüm yıl boyunca ilerlememizi takip etme, başarılarımızı ve başarısızlıklarımızı gözden geçirme ve yılın genel hedeflerine ulaşmamıza yardımcı olacak mini hedefler belirlememizi sağlayan bir mekanizma oluşturduk. Bu mekanizma şimdilik harika çalışıyor ve yıl ilerledikçe ciddi bir ilerleme kaydetmeyi umuyorum. Motivasyonumuzu bu şekilde koruyoruz ve bu yöntem bazı kararları yazıp birkaç hafta sonra unutmaktan çok daha etkili.

Lafı daha fazla uzatmadan hedeflerime geçiyorum.

2007 yılı hedeflerim

 • Triatlon: Bisiklet, yüzme, koşma için haftada en az 2 kez antreman yap ve Temmuz 2007’deki Olimpik triatlonu tamamla. Deneyimim hakkında her iki haftada bir köşe yazısı yaz.
 • Güç arttırıcı antreman: Haftada 3 kez antrenman yap, (triatlon antrenmanı sırasında yağ kaybederken) bir yandan hafif bir kütle artışı sağla. Aralık ayında fotoğraf çek ve ardından da 3-4 ayda bir çek.
 • Bahçe işleri: Aralık 2006’daki eski haline döndür ve formunu korumak için 1-2 saat boyunca haftada bir kez kesim yap. Bakımlı bir yer olmalı.
 • Kredi kartını, arabayı öde: Ödeme planını belirle, düzenli ödemeler yap. Bitince kutla!
 • Para biriktir: ___$ acil durum fonunu ayır (bunun için online bir hesap aç ve daha sonra para transferi yap). Daha sonra Liberty Fund için  ___ $ her ödemede (ve Liberty Fund’taki farklı kategorileri takip et). (Not: Miktarlar özelim oldukları için boş bırakıldı).
 • Meditasyon yap: Haftada en az iki kez, 20-30 dakika boyunca meditasyon yap.
 • Olumlu ebeveynlik: Daha sakin, daha olumlu bir ebeveyn ol. Bağırmayı ve şaplak atmayı kes. Onlara sevgi ile bir şeyler öğret. Eşimin yardımı ile her gün pratik yapılacak.
 • Sadeleştir: İhtiyaçlarını azalt. Dağınıklığı azalt. Hayattaki karmaşıklığı azalt. İş gününü sadeleştir. Evi sadeleştir. Huzurlu vakit geçirebileceğim bir zaman ayarla (meditasyon, koşma, okuma, eşim ve çocuklarla sakin vakit geçirme).
 • Harekete geç: Farkındalığı arttırmak için bir şeyler yap ve küresel ısınmayı, yoksulluğu ve Guam’ın politik durumunu iyileştirmeye yardımcı olacak şeyler yap.

2014 yılından ek notlar

2014 yılından bir not bırakıyorum ve bu hedeflere gülümseyerek bakıyorum.

Merak edenler varsa hedeflerimle ilgili şunları yaptım:

 • Triatlon: Antremanları yaptım ve hızlı koşu triatlonunu tamamladım fakat Olimpik triatlonu tamamlamadım.
 • Kuvvet arttırıcı antreman: Umduğum kadar istikrarlı değildim ama yine de düzenli olarak yaptım ve bu günlerde kuvvet arttırma antrenmanları konusunda 2007’de olduğundan çok daha düzenli çalışıyorum.
 • Bahçe işleri: Burada ilerleme kaydettim fakat (çok) büyük çimlerimi biçmekte çok tutarlı olamadım. Daha sonra daha küçük bir çim alanı olan bir eve taşındım.
 • Arabayı ve kredi kartını öde: Başarılı! Bu harikaydı.
 • Para biriktir: Bu konuda çok iyi bir iş çıkardım! Bu günlerde ekonomik durumum çok daha iyi.
 • Meditasyon yap: İstediğim kadar istikrarlı değildim ama meditasyon yaptım ve çok şey öğrendim. Her zaman düzenli olmasa da hala yapıyorum.
 • Olumlu ebeveynlik: Bu biraz zamanımı aldı ama artık çocuklarıma şaplak atmıyorum ve bir kural olarak bağırmıyorum. Bugünlerde ebeveyn olarak daha mutluyum.
 • Sadeleştir: Dağınıklığı ve ihtiyaçlarımı büyük ölçüde azalttım. Bu belli bir süremi aldı ancak ödüllendirici oldu.
 • Harekete geç: Aslında sonraki birkaç yıl boyunca bu hedeflere yardımcı olmak için birkaç proje yaptım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *