Categories
Minimalism Self-Discovery Türkçe

18 Dakikalık (Minimalist) Egzersizler

Bu metin çeviridir. Orijinal metin: 18-Minute Minimalist Exercises/ Joshua FieldsMillburn

Birkaç yıl önce tek bir şınav bile çekemezdim — barfiks ise hiç çekemiyordum. Neredeyse hiç egzersiz yapmıyordum ve yaptığımda da bu çok kısa sürüyordu, birkaç gün içinde egzersizi bırakmış oluyordum. Bu hikâye size de tanıdık geliyor mu? 30 kilo verdikten sonra bile (çoğunlukla diyet yaparak) oldukça kötü bir formdaydım. 28 yaşında ham, sarkık ve zayıftım.

Ama artık durum böyle değil.

30 yaşındayım ve fiziksel olarak hayatımda hiç olmadığım kadar iyi bir formdayım çünkü egzersiz yaparken bundan keyif almanın yollarını buldum. Egzersizi zorlayıcı bir görev gibi değil de günlük bir ödül gibi değerlendiriyorum.

Size egzersiz yapmanın keyifli olduğunu gösteren üç noktadan bahsedeceğim.

Sadece zevk aldığım egzersizleri yapıyorum. Örneğin koşmaktan zevk almıyorum ve koşarak egzersiz yapmıyorum. Altı ay boyunca koşmaya çalıştım ve sonunda bana göre olmadığına karar verdim. Beni koşarken görürseniz polise haber verin — muhtemelen biri beni kovalıyor demektir. Bunun yerine kardiyo yapmak için başka yollar buldum; yürüyüş yapıyorum, spor salonunda kondisyon bisikletini kullanıyorum ve kardiyoya yardımcı vücut egzersizleri yapıyorum.

Egzersiz stresi azaltıyor. Genellikle sabahları egzersiz yapmayı sevsem de spor salonuna veya parka gergin veya stresli hissediyorsam akşamları da gidiyorum. Uzun, stresli bir günün ardından benim için önemli olan şeyleri düşünmek için de zamanım olmuş oluyor.

Çeşitlilik, egzersizi canlı tutuyor. Egzersize ilk başladığımda haftada üç kez spor salonuna gidiyordum ve bu, kesinlikle hiç yapmamaktan çok daha iyiydi. Sonrasında egzersizi daha ciddiye alarak her gün spor salonuna gitmeye başladım. Bu rutin ,zaman alıcı olmaya başladı ve aynı şeyleri tekrar ve tekrar yapmak sıkıcı geliyordu. Artık egzersizleri değiştirerek yapıyorum. Her gün yürüyorum ve arada spor salonuna gidiyorum fakat en büyük farkı yaratan, 18 dakikalık günlük vücut egzersizlerini çeşitlendirmemdi.

18 dakika mı?

Biliyorum, on sekiz dakika kulağa sıradan bir sayı gibi geliyor. Çünkü öyle. Vücut egzersizlerine başladığımda aklımda belirli bir zaman sınırlaması yoktu fakat bir hafta boyunca saat tuttum ve egzersizlere ara verdiğimde çoğunlukla 18 dakika geçmiş olduğunu fark ettim. Evet, aşağıdakiler benim on sekiz dakikalık vücut egzersizlerim (hepsini oturma odanızda, dışarıda veya hemen hemen her yerde yapabilirsiniz).

Genellikle aşağıdaki egzersizleri değiştirerek yapıyorum. Tabii ki kendi favorilerinizi seçebilirsiniz ve evet, bu egzersizleri hem erkekler hem de kadınlar yapabilir.

Şınav. Dediğim gibi, birkaç yıl önce tek bir şınav bile çekemiyordum. Sonunda bir tane çekebildim (bir süre değiştirilmiş şınav çektikten sonra). Bir süre sonra on ve daha sonra da yirmi tane çekmeye başladım. Şimdi 50-100 arasında şınav çekebiliyorum. Artık üç ya da beş set şeklinde on sekiz dakikada 200-400 şınav çekiyorum.

Barfiks. İki yıl önce barfiks çekebileceğimi asla düşünmezdim. Daha sonra nasıl bir tane çekebileceğimi öğrendim. Sonra iki tane ve dört tane. Şimdi tek seferde on beş barfiks çekebiliyorum. Üç ya da dört set tamamlıyorum ve on sekiz dakikada yaklaşık 50 barfiks çekmiş oluyorum. Barfiks için parktaki demirlikleri kullanıyorum. Siz barfiks demiri ile evde de çekebilirsiniz. Bir arkadaşım ağaç dalı kullanıyor. Eskiden barfiksten nefret ediyordum çünkü yapması imkansız gibi geliyordu fakat şu anda en sevdiğim egzersiz barfiks çekmek.

Squat (çömelme). Çömelme hareketini daha yeni yapmaya başladım ve şimdiden büyük bir fark yarattığını fark ediyorum. Şu anda 30’luk üç veya dört set yapıyorum fakat artırmaya devam edeceğim ve gelişmeye de devam edeceğim.

Belirli bir rutinim veya planım yok. Setler arasında 30 saniye ara veriyorum ve sıradaki egzersize geçiyorum. On sekiz dakika sonra bitmiş oluyorum fakat sonrasında kendimi harika hissediyorum. İyi bir egzersizin ardından yorgun fakat başarmış olmanın verdiği o harika duyguyu hissediyorum. Eskiden meşakkatli gelen şey artık son derece canlandırıcı geliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *