ABOUT ME – HAKKIMDA

Welcome to my website!

This website, in the vast world of internet, is a little place of mine in which I freely share my ideas on various topics that I find interesting and worth sharing. At the moment, topics are not focused; they range from photography to free sources of internet. However, it is a reflection of my own background, so it makes sense in itself. I’ve studied philosophy at Boğaziçi University and did my master in Sociology. Meanwhile, I followed my interest in media arts and worked as a freelancer in media production including directing and taking photos for various occasions. I am mostly active on Instagram so you can catch up with me there. I walk around the streets of Istanbul, visit museums, take photos and share them.

There are lots to write on this website; important notes on the books I read, the historical background of the places I visit, inspirational works of artists, truly great sources on the internet that you can utilize from etc. I hope to create time for all of it. Meanwhile, feel free to share your thoughts, criticisms or suggestions under the articles I post..

Instagram Feed
ETSY SHOP: A-TOLY
CONTACT-İLETİŞİM

tugbakibar@icloud.com

November 23, 2017

École 42: Ogretmenlerin, egitim kitaplarının ya da okul ucretinin olmadıgı bir mühendislik okulu

Ecole-42-Bonjour-la-French-Tech-Blog 2

 

Fransız okulunda, hoca yok, kitaplar yok, yurt, gym, laboratuvar ya da öğrenci merkezleri de yok. Hatta okul ücreti de. École 42 mühendislik alanında eğitim veren belki de en ilginç okullardan biri.

Projenin kurucusu Xavier Niel, Fransa’nın en başarılı teknoloji girişimcilerinden. Niel, daha önce öğretmenleri eğitmek için kullanılan bir hükümet binasında 2-3 yıllık yoğun bir program ile başarılı yazılım mühendisleri yetiştirmeyi hedefliyor. Projeye 70 milyon Euro bağış ile başlanmış. Kendisi de bilyoner olan Niel’in projeden herhangi bir kazanç elde etme hedefi yok.

“Bildiğim bir şey var o da nasıl yazılım geliştirileceği,” diyor Niel. “Oldukça çok para kazandım ve şimdi ülkeme bir şeyler katmak istiyorum.”

 

Ecole-42-Bonjour-la-French-Tech-Blog-2

Nicolas Sadirac (Ecole 42 kurucu ortağı) – Xavier Niel (CEO) – Pascal Cagni (Apple Avrupa, Orta Doğu and Afrika Başkan Vekili)

 

Okulun kendi kendini döndürebilmesi için mezunların gelecekte yardımcı olacağını düşünüyor. Eğer bir iki tanesi kendi gibi çok zengin olursa belki de okulun devam etmesi için ciddi bağışlarda bulunabilirler.

École 42’de her yıl 800-1000 öğrenci Paris’in merkezinde tek bir binada toplanıyor ve zor programlama problemleriyle baş başa bırakılıyor. Problemlerim çözümü ile ilgili ufak ipuçları veriliyor öğrencilere. Böylece öğrenciler internetten araştırma yaparak çözüme ulaşabiliyorlar. École 42’deki öğrencilerin %40 henüz liseyi bile bitirmemiş. Geri kalanı ise Stanford, MIT ya da diğer prestijli okullardan mezunlar. Okula girmek için aradıkları tek şart 18 ile 30 yaş arasında olmak.

Niel öğrencilere daha önce ne yaptıklarıyla ilgili hiçbir soru sormadıklarını belirtiyor ama buraya girmek Harvard’a girmekten daha zor. 2013 yılında 70,000 kişi online sınava girmiş. Sınavı tamamlayan 20,000 kişiden 4000’I Paris’e dört haftalık bir eleme sürecine davet edilmiş. Bu eleme sürecinden sonra okula 890 öğrenci kabul edilmiş. Kabul edilen öğrencilerin yaş ortalaması 22 ve %11’ini kadınlar oluşturuyor.

Okulun yöneticisi ise Nicolas Sadirac, Fransız bir girişimci ve eğitmen. Sadirac ve Niel bazı prestijli üniversitelerin bu eğitim yaklaşımıyla yakından ilgilendiğini ve benzer okullar açmayı düşündüklerini belirtti.

 

 

News # , , , , , , , , , , , ,
Share: / / /

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stay In Touch