ABOUT ME – HAKKIMDA

Welcome to my website!

This website, in the vast world of internet, is a little place of mine in which I freely share my ideas on various topics that I find interesting and worth sharing. At the moment, topics are not focused; they range from photography to free sources of internet. However, it is a reflection of my own background, so it makes sense in itself. I’ve studied philosophy at Boğaziçi University and did my master in Sociology. Meanwhile, I followed my interest in media arts and worked as a freelancer in media production including directing and taking photos for various occasions. I am mostly active on Instagram so you can catch up with me there. I walk around the streets of Istanbul, visit museums, take photos and share them.

There are lots to write on this website; important notes on the books I read, the historical background of the places I visit, inspirational works of artists, truly great sources on the internet that you can utilize from etc. I hope to create time for all of it. Meanwhile, feel free to share your thoughts, criticisms or suggestions under the articles I post..

Instagram Feed
ETSY SHOP: A-TOLY
CONTACT-İLETİŞİM

tugbakibar@icloud.com

October 19, 2017

WordPress İçin SEO Tüyoları (Part I)

OnPage.org’ta bulduğum ve kendi sitem için faydalı olacağını düşündüğüm temel SEO tüyolarını burada da paylaşıyorum. WordPress sitenizin arama motorlarında öne çıkmasını sağlayacak belli başlı maddeleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Kısaca WordPress Nedir?

WordPress, websiteleri, bloglar ve online mağazalar için kullanılan dünyanın en yaygın içerik yönetim sistemidir.

Genel Noktalar

Websitenizin arama motorları tarafından indekslenmesi için “Visibility for search engines” tercihini aktif hale getirmelisiniz. Bunun için “Discourage search engines from indexing this site” şıkkı işaretli ise, işareti kaldırmanız yeterli.

SEO / Search Engine Visibility

Google Anayltics: Websiteniz için gerekli optimizasyon ölçülerini elde etmede yardımcı olması için Google Analytics kullanabilirsiniz. https://www.google.com/analytics/

RSS Feed: RSS Feed içinse sadece “Summary” tercih edin. Bu içerik hırsızlığını engeller ve kullanıların websitenizde kalmasına yardımcı olur. Bu tercihi işaretlemek için: Dashboard -> Settings -> Reading -> Show in News Feed -> Summary

SEO / RSS Feeds / Summary

Yapı/Tasarım

Breadcrumb Navigation: Websitenizin yapısını geliştirmek için breadcrumb navigasyonu eklemeyebilirsiniz. Breadcrumb navigasyonu iç bağlantıları geliştirir ve websitenizin kullanım kolaylığını artırır. Bunun için Yoast SEO eklentisi kullanabilirsiniz.

Responsive Design: Ayrıca Responsive Tasarım denen, yani WordPress sayfanızın farklı cihazlar üzerinden görüntülenmesini sağlayan temalar tercih etmelisiniz.

Eklentiler

  1. Eklentiler WordPress’in fonksiyonelliğini artırarak günlük iş akışınızı daha iyi yönetmenizi sağlar. Örneğin, “Better Internal Link Search” eklentisi yeni iç bağlantı eklemenizi çok daha kolaylaştırır.
  2. WP Super Cache gibi bir eklenti kullanarak sayfa hızınızı optimize edebilirsiniz.
  3. Site içi aramayı da bazı uygun eklentilerle sadeleştirebilirsiniz. Halihazırda yüklü olan arama fonksiyonu yerine Google eklentisi ya da SearchWP eklentisi kullanmanız daha faydalı olacaktır.
  4. Yoast SEO eklentisi de kullanabileceğiniz en kapsamlı eklentilerden bir tanesi. Eklenti ile sayfa optimizasyonu için gerekli temel noktaları kontrol edebilirsiniz. Örneğin, eklentiyi Google Arama Konsoluna XML Sitemap eklemek ve Google’u sayfanız hakkında bilgilendirmek için kullanabilirsiniz.
SEO # , , , , , ,
Share: / / /

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stay In Touch