Categories
{:en}Web-Tech{:} Türkçe

WordPress İçin SEO Tüyoları – II

OnPage.org’ta bulduğum ve kendi sitem için faydalı olacağını düşündüğüm temel SEO tüyolarını burada da paylaşıyorum. WordPress sitenizin arama motorlarında öne çıkmasını sağlayacak belli başlı maddeleri bu yazıda bulabilirsiniz. Yazının birinci bölümü: Bölüm 1

Güvenlik

Güvenlik Kodu: İletişim formları için güvenlik kodu (captcha) kullanarak istenmeyen (spam) kayıtlardan sakınmalısınız. Buna ek olarak bir .htaccess dosyası kullanmak, WordPress admin alanını koruyup bilgisayar korsanlarının saldırılarını engelleyecektir.

Güvenlik Eklentileri: BruteForce saldırısından korunmak için güvenlik eklentisi ekleyebilirsiniz. Bu eklentilerden biri de “Brute Force Login Protection”dır.

Güncelleme: Düzenli olarak WordPress’i güncelleyerek eklentilerin bilgisayar korsanları saldırılarında zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Kategori Sayfaları

Noindex: Kategori, yazar ve arşiv sayfaları “noindex” olarak ayarlanmalıdır ki tekrar eden içeriklerden kaçınılsın.

More Tag: “More” etiketini kullanarak yazdığınız makalenin tamamının kategori sayfasında gözükmesini engellemelisiniz. Böylece ziyaretçileriniz bir sonraki paylaşıma geçmek için uzun süre aşağıya doğru inmek durumunda kalmayacaktır.

Paginated Pages: Sayfa başına düşen makale sayısını artırarak numaralandırılmış sayfa sayısını azaltın.

URL’ler

URL’niz her zaman açıklayıcı ve net olmalı. Bu sayede arama motorları içeriğinizi kolayca bulur ve kullanıcıları bu linkten ne beklemeleri gerektiği konusunda bilgilendirir.

Sosyal Medya

İçeriğinizin kullanıcılar tarafından kolayca paylaşılabilmesi için sosyal medya paylaşım butonları eklemeyi unutmayın. “Social Media and Share Icons” gibi bir eklenti yardımı ile de bunu yapabilirsiniz.

Yoast Eklentisi; içeriğiniz Facebook/Twitter’da paylaşırken başlıktan fotoğrafa, görünümü dilediğiniz gibi düzenleme imkanı sağlıyor.

WordPress için SEO Tüyoları: 1. Bölüm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *