Categories
{:en}Web-Tech{:} Türkçe UPWORK

YENİ BAŞLAYACAKLAR İÇİN: UPWORK HESABI NASIL AÇILIR

Upwork’te iki tür hesap açabilirsiniz; biri Client (Müşteri) hesabı, diğeri ise Freelancer (Serbest Çalışan) hesabı. Bu yazıda Freelancer hesabınızı nasıl oluşturabileceğinizi anlatacağım.

Upwork’te bir freelancer hesabı açmadan önce ilk olarak hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermeniz önemli. Benim en sık rastladığım iş ilanları veri girişi, içerik yazarlığı, çevirmenlik, tasarım ve yazılım üzerineydi. Hesap açma sürecini adım adım ele aldım. Tüm adımları özet halinde aşağıda görebilirsiniz. Bu adımları takip ederek kolaylıkla hesabınızı oluşturabilirsiniz:

ADIM 1: Apply as a Freelancer

ADIM 2: Sign up Form

ADIM 3: Complete your account

ADIM 4: Verify your e-mail

ADIM 5: Create and submit your profile

Upwork ana sayfasında HOW IT WORKS bağlantısına tıkladığınızda aşağıdaki fotoğrafta görüntülenen sayfa önünüze gelecek:

Bu sayfada “If you’re feelancing” sekmesine tıklamayı unutmayın. Daha sonrasında ortada gördüğünüz “Apply as a Freelancer” butonuna tıklayın. Hesap oluşturma formunu göreceksiniz:

Adınızı, soyadınızı ve e-posta adresiniz girdikten sonra karşınıza “Complete your account” başlıklı bir form gelecek. Ülkenizi seçin, şifrenizi girin ve “Work as a Freelancer” seçeneği seçin. Sizden bir kullanıcı adı istenecek. Kullanıcı adınızı girin. Anlaşma onay kutusunu da işaretledikten sonra “Next”e tıklayabilirsiniz.

Daha sonrasında e-posta kutunuza Upwork’ten gelen e-postayı onaylayın.

E-posta adresine gelen bağlantıya tıkladığınızda Upwork’e yönlendirileceksiniz ve hesabınız onaylanacak. Yalnız unutmayın sadece hesabınız onaylanmış olacak, profiliniz değil. Tekrar karışınıza gelecek olan bu sayfadan hangi tür hizmeti sağlamak istediğinizi, becerilerinizi ve deneyim seviyenizi girin.

Bu adımdan sonra profil oluşturma sayfası önünüze gelecek. Buraya, fotoğraf, unvan, kendinizi ve yaptığınız işi anlattığınız bir paragraf, eğitim bilgileriniz, iş geçmişiniz, çalışmak için haftalık kaç saat müsait olduğunuz gibi bilgilerini girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri en doğru ve en iyi şekilde doldurmanız önemli çünkü bu form sizin aynı zamanda başvurunuz da olacak.

Adımlar son derece kolay olsa da ilgilenenler için bu yazının faydalı olacağını düşünüyorum. Umarım olur! Bir sonraki yazıda başvurusu kabul olanlar için profil doldururken nelere dikkat etmeli onları ele alacağım. Sorularınızı yorum olarak aşağıya yazabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *